Sused ma neustále obviňuje rôznymi výmyslami a zaťažuje nimi aj štátne orgány. Kolegyňa na pracovisku šíri o mne klamstvá kvôli môjmu povýšeniu. Bývalý priateľ ma ohovára na sociálnej sieti…
Každý človek sa s ohováraním priamo alebo nepriamo už v živote stretol. Hoci je definícia ohovárania v rôznych častiach sveta odlišná, vo všeobecnosti je ohováranie nepravdivé vyjadrenie, ktoré poškodzuje niečiu povesť. Pre niekoho je to nemorálna forma obrany, pre iného forma útoku.
Čo s tým? Ako sa domáhať ochrany pred ohováraním?
Ak nechcete vec hneď riešiť súdnou cestou, prichádza do úvahy podanie návrhu na prejednanie priestupku na príslušný okresný úrad. Zákon o priestupkoch pojem ohováranie nepozná a takéto konanie posudzuje ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu.
Podľa § 49 ods. 1 písm. a), priestupku sa dopustí ten, kto inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech.
Za tento priestupok, možno uložiť ohovárajúcemu pokutu do výšky 33,- Eur.
Ak prejednanie priestupku a uloženie pokuty nevyvolá nápravu, môžete využiť občianskoprávnu ochranu podľa § 13 ods. 1 Občianskeho zákonníka.
Podľa § 13 ods. 1 Občianskeho zákonníka, fyzická osoba má právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jej osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby jej bolo dané primerané zadosťučinenie.
Podľa § 13 ods. 2 Občianskeho zákonníka, pokiaľ by sa nezdalo postačujúce zadosťučinenie podľa odseku 1 najmä preto, že bola v značnej miere znížená dôstojnosť fyzickej osoby alebo jej vážnosť v spoločnosti, má fyzická osoba tiež právo na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch.
V zmysle judikatúry našich súdov, neoprávneným zásahom je v zásade každé nepravdivé tvrdenie alebo obvinenie, pričom ním môže byť aj pravdivé tvrdenie, ktoré sa dotýka intímnej sféry života občana. Pre úspešné uplatnenie práva na ochranu osobnosti stačí zistenie, že zásah bol objektívne spôsobilý narušiť alebo ohroziť práva chránené ustanovením § 11 Občianskeho zákonníka, vyvolanie následkov sa nevyžaduje. Ak neoprávnený zásah mal širokú publicitu, takýto zásah v podstate zakladá nárok oprávnenej osoby domáhať sa nemajetkovej ujmy v peniazoch (R 45/2000).
Ak ste presvedčení, že konanie ohovárajúceho je spôsobilé naplniť znaky skutkovej podstaty trestného činu ohovárania v zmysle § 373 Trestného zákona, môžete sa brániť aj podaním trestného oznámenia na polícii alebo na prokuratúre.
Podľa § 373 ods. 1, kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
V kvalifikovanej skutkovej podstate tohto trestného činu môže súd uložiť trest odňatia slobody na jeden rok až päť rokov, ak spáchaním tohto skutku bola spôsobená značná škoda, ak bol tento trestný čin spáchaný z osobitného motívu, verejne, alebo v podnikaní závažnejším spôsobom konania. Podľa § 373 ods. 3, odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo spôsobí inému stratu zamestnania, úpadok podniku alebo rozvod manželstva.
Zo skutkovej podstaty trestného činu ohovárania vyplýva, že dotknutou osobou musí byť fyzická osoba. Ujma je osobe spôsobená len vtedy, ak oznámený údaj je objektívne a preukázateľne nepravdivý. Prezradenie s šírenie pravdivých skutočností nie je trestným činom.
Ústava Slovenskej republiky vo svojom článku 19 ods. 1 zaručuje každému právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a na ochranu mena. Žiaľ často sa stáva, že určitými neoprávnenými zásahmi utrpí tak česť a dôstojnosť človeka ako aj jeho dobrá povesť. V našej advokátskej kancelárii Vám môžeme pomôcť vybrať a uplatniť ten najúčinnejší prostriedok na zastavenie neoprávnených zásahov do týchto významných hodnôt osobnosti človeka.