Podľa ustanovenia § 2 zákona č. 224/2006 Z. z. o občianskych preukazoch, občiansky preukaz je verejná listina, ktorou občan Slovenskej republiky preukazuje svoju totožnosť, štátne občianstvo Slovenskej republiky a ďalšie údaje uvedené v občianskom preukaze podľa tohto zákona. Občiansky preukaz je povinný mať každý občan, ktorý dovŕšil pätnásty rok veku a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, ak tento zákon o občianskych preukazoch neustanovuje inak.
Ak Vás policajt vyzve na preukázanie totožnosti, koná v súlade s ustanovením § 18 ods. 1 zákona o Policajnom zbore, v zmysle ktorého „policajt je oprávnený vyzvať osobu, ak je to potrebné na plnenie úloh podľa tohto zákona, aby preukázala svoju totožnosť dokladom totožnosti“
Najdôležitejším slovným spojením v tomto ustanovení je: ….ak je to potrebné na plnenie úloh podľa tohto zákona…, čo je materiálnym predpokladom výkonu tohto oprávnenia.
Výkon oprávnenia policajta vyzvať osobu na preukázanie totožnosti, je služobným zákrokom podľa ustanovenia § 9 ods. 3 zákon o policajnom zbore a zároveň závažným zásahom do jej základných práv a slobôd.
Podľa Nálezu Ústavného súdu SR zo dňa 9. júla 2001, sp. zn. I. ÚS 13/2000 pod neoprávneným zasahovaním treba rozumieť také zasahovanie, ktoré nemá základ v zákonnej úprave, nesleduje ustanovený cieľ, nedbá na podstatu a zmysel obmedzovaného základného práva a slobody alebo nie je nevyhnutným a primeraným opatrením na dosiahnutie ustanoveného cieľa…Výsledok posúdenia vzťahu primeranosti medzi namietaným zásahom a sledovanými legitímnymi cieľmi bude závisieť od zistenia, či zásah spočíval na relevantných a dostatočných dôvodoch.
V prípade, ak preukázanie totožnosti dotknutej osoby nie je potrebné na plnenie konkrétnej úlohy v zmysle zákona o policajnom zbore, takéto konanie policajta je spôsobilé zasiahnuť do súkromného života, ktoré nemá základ v zákonnej úprave.
Nijaký zákon nikomu neukladá povinnosť nosiť občiansky preukaz neustále pri sebe, naopak preukázanie totožnosti je možné aj iným spôsobom, napríklad ústne oznámenie osobných údajov, prípadne iným dokladom totožnosti. Netreba opomenúť aj možnosť ustanovenú v § 18 ods. 4, v zmysle ktorého ak vyzvaná osoba nemôže preukázať svoju totožnosť podľa odseku 1 alebo 2, a ani po predchádzajúcom poskytnutí potrebnej súčinnosti nemôže hodnoverne preukázať svoje meno a priezvisko, dátum narodenia a adresu bydliska, policajt je oprávnený v zmysle ods. 3 predviesť osobu na oddelenie Policajného zboru.
Predvedenie osoby je podľa čl. 17 Ústavy SR závažným zásahom do jedného z najdôležitejších práv človeka, ktorým je osobná sloboda a právo na slobodu a bezpečnosť (čl. 5 Európskeho dohovoru).
Najdôležitejším kritériom na posúdenie zákonnosti tohto postupu je kritérium proporcionality, nakoľko k zásahu do Ústavou garantovaných práv nemôže dôjsť, ak je k dispozícii menej obmedzujúce opatrenie na dosiahnutie sledovaného cieľa. Vychádzajúc z uvedeného, predvedenie osoby len z dôvodu, že nemá pri sebe občiansky preukaz, nie je možné označiť inak ako nezákonný zásah policajta do základných práv a slobôd.
Zdroj: https://www.pravnenoviny.sk/opravnenie-policajta-pozadovat-preukazanie-totoznosti#_ftn16